Videka Jure (a Ivan), Praha, Republika Československá - 8 etiket

Další meziválečná velkoobchodní a distribuční společnost (1925-1948), jejíž majitelé pochází z oblasti dřívější Jugoslávie. Zajímavé zde jsou dvě etikety označené jako "Ivan Videka syn", který měl i vlastní vinárnu Kumanovo (= město v severní Makedonii), zatímco Jure Videka provozoval vinárnu Podrum (česky nejspíš "sklep", nebo snad "sklípek").

Asi v roce 2010 se mi ozval vnuk Jure Videky, který chtěl na památku nějakou dědovu etiketu. Nebyl jsem proti, jen jsem na oplátku chtěl aby mi napsal něco o historii firmy, nebo o dědově životě. Pan Videka byl tak laskav, že mi odpověděl:

Dobrý den, na netu jsem našel, že se zajímáte o obchodník y s vínem z I. Republiky. Moje jméno je Marian Videka (*1946) a jsem syn jednoho ze zakladatelů jug. obchodování s vínem u nás, Jure Videky. Ten Vámi zmíněný počítačový odborník co se s Vámi před časem spojil, je můj syn.
Můj otec se narodil v Dalmácii asi 30 km od Splitu v r 1907. Do Prahy se vydal ve 20. letech min. století, kde pracoval u svého prastrýce, Ivana Videky ve Vodičkově ulici v již zaběhnuté vinárně Kumanovo, později za komunistů vinárna Beograd. Důvodem odchodu z domova byla těžko popsatelná bída ve vesnici, kde naše rodina žila. V této době se seznámil s mojí maminkou (1905-2008 tedy 103 let), patřila mezi nejstarší občany u nás. Spolu po tvrdých začátcích a těžké práci ve vinárně Kumanovo si otevřeli vinárnu Podrum na náměstí I.P.Pavlova, která začala dobře prosperovat a kde vydělali slušné jmění. Před II.Svět.válkou se můj otec dal dohromady s Marijanem Staničem, koupili vinné sklepy ve Vysočanech, kde provozovali velkoobchod jug. vínem. Po válce až do znárodnění ještě v tomto pokračovali. Po příchodu komunistů Marijan Stanič uprchl do Mnichova, kde až do své smrti dále ještě podnikal, my jsme zůstali zde. Je zbytečné abych popisoval, co jsme si pro to za bolševíka vytrpěli. Je smutné že se na nás ani nevztahovaly rest. zákony, protože jsme měli v té době jug. občanství. To je asi zhruba vše, co ve stručnosti vám mohu poskytnout.

S upřímným pozdravem Marian Videka (starší), 2013.


Wines and spirits wholesaler, located in Prague, about 1930 - 1948. Another company, which owners came from an yugoslavian region. Several years ago I´ve been contacted by a grandson of Jure Videka (the original company owner), who told me his granddady´s story...


Kremenjak, krevní silné dalmatské - Vinné sklepy Jure Videka, Vinárna Podrum, Praha XII, Legerova 76
Muškát, desertní aromatické - vinárna Podrum, Dalmat. vinné sklepy, velkoobchod vínem Jure Videka, Praha XII.
Opol, dalmat. stolní jemné - Vinné sklepy Jure Videka, Vinárna Podrum, Praha XII., Legerova 76
Opol, dalmatské stolní světlé - Jihoslovanská vinárna Kumanovo, Ivan Videka syn C.ChC., Praha II., Vodičkova 3
Smederevský hrozen - Jihoslovanská vinárna Kumanovo, Vodičkova 3, Praha II.
Staré dalmatské, jemné víno lahodné - Podrum, dalmatské vinné sklepy, Velkoobchod vínem Jure Videka, Praha XII.
Vino Vermouth - Videka, Split, Jugoslavija
Žilavka, bílé velmi dobré - Podrum, dalmatské vinné sklepy, Velkoobchod vínem Jure Videka, Praha XII.